Eterična olja so vse bolj priljubljena v aromaterapiji, lahko jih uporabljamo za pripravo mazil in krem, za inhalacije in kot dodatek za vdihavanje pare, kot dišavne kopeli, masiranje, grgranje in izpiranje ust in seveda za odišavljanje prostorov. Če pogosto uporabljate eterična olja, je dobro, da veste katere sestavine vsebujejo naravna eterična olja. V eteričnih oljih pogosto najdemo številne, tudi zelo kompleksne učinkovine. Zelo pogoste so kisline, alkoholi, fenoli, aldehidi, ketoni, estri, oglijovodiki, laktoni, dušikove molekule, oksidi in žveplene molekule. Kako boste uporabljali eterična olja je odvisno od vaše težave, mogoče pa jih boste uporabljali samo za izboljšanje počutja. V ta namen astrologi razvrščajo posamezna eterična olja po prevladujočih planetih. Astrološka razvrstitev ni nujno povezana z mesecem rasti posamezne rastline ali z mesecem njenega cvetenja, pač pa je pogosteje razvrščena po tipologiji zelišča ali rastline. Eterična olja tako razvrščamo po planetih Merkur, Venera, Zemlja, Mars, Jupiter, Saturn, Sonce in Luna. Več o uporabi eteričnih olj za izboljšanje počutja, si lahko preberete na spletni strani Omega-3.
Katere sestavine vsebujejo naravna eterična olja – zelo pomembne so kisline
Kisline so tekoče ali trde kemične spojine, ki v vodni raztopini razpadejo na enega ali več vodikovih ionov H, oziroma na več vodikovih atomov s pozitivnim nabojem. Poznamo dve vrsti kislin, vodikove in kisikove kisline. Vodikove kisline so sestavljene iz vodika in nekovine, to je lahko jodovodikova, bromovodikova, klorovodikova ali cianovodikova kislina. Kisikove kisline pa so iz vodka, nekovine in kisika. To so predvsem žveplova, žveplena, fosforjeva in dušikova kislina. Kisline, sestavljene iz neorganskih elementov, so lahko zelo nevarne, predvsem žveplena kislina in klorovodikova kislina. Kisline najdemo pogosto poleg alkoholov, iz katerih nastajajo estri. Estri so snovi, topljive v organskih topilih. Med organskimi kislinami, ki imajo aromo za izdelavo eteričnih olj, so ocetna kislina, valerianska in maslena kislina.
Fenoli v eteričnih oljih
Fenoli so spojine, sestavljene iz atomov ogljika, vodika in kisika. Podobni so alkoholom, vendar imajo drugačno strukturo. Fenoli v eteričnih oljih imajo izrazite baktericidne lastnosti, vendar pogosto dražijo kožo. Mnogi med njimi se ponašajo z izrazito močno in prijetno vonjavo. Največ jih najdemo v eteričnem olju timijana, kjer prevladuje timol, v komarčku najdemo anetol in v origanu karvakrol.
Priporočamo še: Omilite simptome luskavice z araganovim oljem
Viri:
Luigi Mondo,