Offsite SEO je posredna optimizacija vaše spletne strani, ki poteka preko večih različnih platform. Poznate pravila offsite SEO? Se želite uvrstiti višje na prvi strani Googla?
V tem prispevku smo za vas pripravili najpomembnejše kar morate vedeti o offsite SEO in o njegovh pravilih dela. Preden pa pričnete s člankom poglejte tale primer offsite SEO spodaj.
Offsite SEO in pritok kupcev iz vseh platform na Panheat.si – sončna elektrarna
Na spodnji sliki je primer izvajanja offsite SEO iz drugih platform, kot je Facebook. Spletna stran Panheat.si, ki optimizacijo spletne strani že izvaja dolgo časa, se prav tako širi na družabna omrežja.
Objava na sliki je namenjena prodaji njihovih produktov – natančneje sončnih elektrarn. Sončna elektrarna je pri njih zelo oglaševan produkt, saj ima veliko povpraševanje.
Na povezavi sončna elektrarna si lahko pogledate, kako izvajajo onsite SEO in vidite, zakaj so kot spletno podjetje tako uspešni.
Osnovno o grajenju backlinkov in offsite SEO
Grajenje povezav, ki vodijo na vašo spletno stran se imenuje grajenje backlinkov. To spada pod vejo optimizacije spletnih strani, ki jo imenujemo Offsite SEO.
Mnogo tistih, ki se odločajo za spletno prodajo in učenje SEO, se sprašuje, če je offsite SEO vreden truda. Konec koncev, se začetniki ponavadi posvetijo samo optimizaciji svoje spletne strani.
V resnici ima Offsite SEO enako vrednost kot Onsite SEO in ga za dobre rezultate, morate izvajati redno – vsaj toliko kot onsite SEO.
Prvafina.si in njen uspeh skozi uporabo onsite in offsite SEO – primer Zavarovanje terjatev
Preden se podate globje v ta prispevek si poglejte spletno stran Prvafina.si. Ta je z upoštevanjem pravil onsite in offsite SEO uspela doseči izjemne rezultate v svetu spletne optimizacije. Posledično so prisobili veliko bralcev in kupcev.
Tudi vi lahko s svojo spletno stranjo uspete, če pravilno izvajate SEO. Na spodnji sliki ali na povezavi Zavarovanje terjatev Prvafina.si vidite enega izmed njihovih novejših člankov, ki vam je lahko v pomoč pri vašem grajenju spletne strani.
Dve najpomembnejši pravili, ki ju morate upoštevati za grajenje backlinkov, sta naslednji:
- link velocity – Na offsite SEO obstaja več vrst linkov. Te morate za dobre rezultate redno graditi na različnih platformah.
Google vašemu dodajanju povezav nenehno sledi. Ker obstaja spletni market, na katerem se backlinki prodajajo v neverjetnih količinah (govorimo o več tisočih in milijonih backlinkov), je Google takšne nakupe začel kaznovati.
Posledično bo Google vaše povezave označil z oznako “devalue,” če bo opazil nenaravno rast backlinkov.
- link diversity – Kot omenjeno zgoraj, Offsite SEO ponuja več različnih vrst backlinkov. Ti se razlikujejo po spretnosti, ki jih njihova gradnja zahteva in vrednosti, ki jo imajo na uvrstitev vaše spletne strani.
Seveda bi vsi najraje gradili povezave, ki imajo največ moči. Google je zato naredil pravilo, ki pravi, da morajo za dobro uvrstitev vaše spletne strani biti zgrajene vse vrste povezav. To je raznolikost linkov.
Lahki backlinki
Povezave, ki jih zgradite najhitreje in ne zahtevajo skoraj nič dela, se imenujejo lahki backlinki. Kot pove ime, je njihova gradnja najlažji način izvajanja Offsite SEO. Če se potrudite, vam backlinke lahko celo gradijo drugi. Kako? Poglejte spodaj.
Preden začnete lahke backlinke graditi, morate vedeti, kakšna je njihova vrednost pri uvrstitvi vaše spletne strani. Morda mislite, da 20, 30 ali 100 lahkih backlinkov ima enako vrednost kot en močan, težki backlink. Potem se motite…
Kot omenjeno v prvem poglavju, morate pri izvajanju Offsite SEO upoštevati pravilo link diversity. Ne samo to – lahki backlinki na uvrstitev vaše spletne strani sploh ne vplivajo.
To pomeni, da so namenjeni samo za upoštevanje pravila offsite optimizacije.
Kako graditi lahke backlinke? Ta vrsta povezav se gradi na socialnih omrežjih. Te lahko izberete po želji. Vse kar morate storiti je zgraditi objavo na enem izmed omrežij in vanjo dodati povezavo na vašo spletno stran.
Če uspete narediti “verižno objavo,” kar pomeni, da si uporabniki med seboj pošiljajo vašo objavo, vam bodo s širjenjem linka na druge platforme sami gradili backlinke.
Primer lahkega backlinka na Facebook-u za bolečine v hrbtenici – Magus.si
Najpopularnejša socialna omrežja za grajenje lahkih backlinkov so Facebook, Instagram, YouTube, Pinterest, Linkedin, Twitter, …
Spletno stran na kateri boste gradili backlinke zato izberite ob upoštevanju različnih faktorjev (starost uporabnikov, priljubljenost omrežja, …)
Na spodnji sliki vidite primer zgrajenega lahkega backlinka za bolečine v hrbtenici. Spletna stran Magus.si se je razširila na eno izmed najbolj uporabljenih omrežij in od tam pridobiva kupce. Prispevek na katerega so zgradili povezavo lahko pogledate na bolečine v hrbtenici Magus.si.
Srednji backlinki
Srednji backlinki že pridejo v poštev pri uvrstitvi vaše spletne strani. Gradite jih lahko na dva načina:
- Blog Commenting
- Forum Commenting
Gradnja srednjih backlinkov deluje tako, da poiščete nek blog, ki omogoča komentiranje. Nato napišete navaden komentar, v katerega dodate vašo povezavo. To imenujemo blog commenting.
Naslednji način je forum commenting in deluje zelo podobno kot blog commenting: poiščete forum (najbolje s temo skladno vaši), napišete objavo in dodate povezavo.
Problem na katerega lahko naletite pri grajenju srednjih backlinkov se pojavi, ker več ne obstaja veliko forumov in blogov, ki so novejši. Prav tako vaš komentar ne sme biti izbrisan.
Močni backlinki
Močni ali težki backlinki so zadnja vrsta povezav, ki gradijo offsite SEO. Imenujemo jih kontekstualni backlinki in jih delimo na:
- Guest posting – kontekstualni backlinki, ki jih objavimo na spletnih straneh s tematsko podobnimi vsebinami
- mešanci – kontekstualni backlinki, ki jih objavimo na spletnih straneh s tematsko raznolikimi vsebinami
Ker veliko SEO blogerjev in spletnih prodajalce ne zgradi več spletnih strani za eno samo temo, je guest posting mogoč tudi z sodelovnjem z drugimi blogerji.
Ko določite na kakšni spletni strani bo kontekstualni link objavljen, še morate upošti nekaj…
Kontekstualni linki so močnejši, če so zgrajeni na domači strani spletne strani in nekoliko manj močnejši, če jih preprosto objavite v prispevek.
Kontekstualne povezave na Bonitetne ocene – Ebonitete.si
Poglejte spodnjo sliko, ki prikazuje prispevek za bonitetne ocene. Koliko povezav opazite? Je vaš odgovor tri? Pravilen odgovor bi bil 4, ker se spodnja povezava “brezplačno testiranje bonitete” prav tako šteje.
Na sliki je primer onsite SEO kontekstualnega linka, kar lahko prevrerite, če pogledate prispevek Bonitetne ocene.
Spletna stran Ebonitete.si takšne prispevke gradi na svoji spletni strani, prav tako pa na ostalih. Če sta obe vrsti linkov v ravnovesju lahko stran doseže odlične uvrstitvene rezultate.
Več o spletni prodaji, optimizaciji in digitalnem marketingu na splošno se lahko naučite na tečaju, do katerega lahko dostopite preko MatijaZajšek.si.
Več o digitalnem marketingu pa si lahko pogledate v spodnjem videu: