Če ste ženska pred menopavzo ali v času nosečnosti, morda opažate, da imate težave z očmi. Ne gre za to, da bi videli slabše. Težava je v tem, da v očeh občutite neugodje, ki bi ga lahko opisali kot pekočo bolečino, občutek tujka, rezanje, včasih pa celo kot prekomerno solzenje. S podobnimi simptomi se sooča veliko žensk v obdobju hormonskih sprememb, zato so strokovnjaki že pred časom raziskovali, kakšen vpliv imajo hormoni na pojav simptomov bolezni suhih oči. Odkrili so pričakovano povezavo.
Ko jo očem zagodejo hormoni
Znan simptom menopavze so suha koža in lasje. Koža izgublja prožnost, gubice postajajo izrazitejše. Lasje rastejo počasneje in počasi postajajo tanjši. Nič drugače ni z očmi. V menopavzi se tvori manj solz, zato lahko suhe oči, srbenje in pekoč občutek hitro postanejo del vašega vsakdana.
Znanstveniki niso popolnoma prepričani, kako spreminjajoče se ravni hormonov (tako v menopavzi kot v nosečnosti) vplivajo na pojav suhih oči. Pomembno vlogo bi lahko igral hormon estrogen, saj njegove ravni pogosto precej nihajo.
Do zanimivih spoznanj so prišli strokovnjaki, ki so preučevali vpliv hormonske terapije na pojav suhih oči. Vse kaže, da ženske, ki nadomeščajo zgolj estrogen, pogosteje poročajo o suhih očeh, kot tiste, ki nadomeščajo kombinacijo estrogena in progesterona.
Ugotovili so tudi, da lahko stanje suhih oči izboljšajo ali poslabšajo androgeni – moški hormoni, kot je na primer testosteron, ki jih proizvajajo tako moški kot ženske. Zanimivo je, da ima marsikatera ženska s sindromom policističnih jajčnikov (PCOS) suhe oči. Te imajo poleg suhih oči težave tudi z ovulacijami, kar je rezultat preveč androgenov. Če vas zanima še več podrobnosti o hormonsko pogojenem pojavu suhih oči, priporočamo ta članek na www.mojeoko.si.
Kako si pomagati pri suhih očeh zaradi hormonskih sprememb
Če so vas v menopavzi ali nosečnosti doletele suhe oči, se lahko poslužite vseh klasičnih prijemov za lajšanje simptomov. Paziti morate namreč, da suhe oči zdravite, sicer lahko pride do težav z vekami, znanih kot disfukcija meibomovih žlez, ali celo do poškodb očesne površine.
Zdravljenje vključuje:
- uporabo kapljic za oči oz. umetnih solz
- uporabo gelov za oči
- higieno vek
- antibiotike
- kortikosteroidne kapljice za oči
- zdravila proti vnetju vek
- očesne čepke za zadrževanje solz na očesni površini.
Prva pomoč pri suhih očeh so nedvomno kapljice za oči, ki jih lahko kupite v vsaki lekarni. Gre za izdelek, ki je na voljo v različnih izvedbah, zato je ključno, da se temeljito poučite o sestavinah in izdelkih, ki bodo vašim težavam najbolj odgovarjali. Nujno je, da se posvetujete z zdravnikom ali farmacevtom, ki vam bo znal najbolje svetovati.
Gotovo bo omenil oz. omenila, kako pomembno je pri suhih očeh uporabljati kapljice brez konzervansov. Konzervansi v kapljicah proti suhim očem namreč niso priporočljivi, saj lahko oko razdražijo in celo poslabšajo simptome. Morda bo zdravnica oz. farmacevtka priporočila tudi take, ki vsebujejo hialuronsko kislino, saj gre za sestavino, ki je dobro znana po svojih izjemnih vlažilnih učinkih. Zelo kakovostne so kapljice za suhe oči Thealoz Duo, ki poleg hialuronske kisline vsebujejo tudi trehalozo, še eno učinkovino, znano po izjemni sposobnosti vlaženja. Seveda ne vsebujejo konzervansov, na voljo pa so v vseh lekarnah po Sloveniji.
Če so vas v menopavzi začele mučiti suhe oči, vam moramo žal povedati, da s časom ne bo boljše. Ko bodo leta minevala, se zna zgoditi, da boste občutili še več simptomov. Za bolezen suhih oči je namreč značilno, da je njena pojavnost s starostjo pogostejša. Zato je ključno, da čim prej naslovite svoje težave in začnete lajšati simptome, da ohranite zdravje očesne površine in si povrnete kakovost življenja.