Stroka zelo rada povezuje nespečnost in nemiren spanec, razlog pa se skriva preprosto v tem, da nemiren spanec pogosto vodi do trajne nespečnosti, nemalokrat pa je glavni krivec, kljub temu, če delno skozi noč, spimo, da se vseeno zbudimo nenaspani in ne spočiti.
Spodaj si lahko vsi, ki vas muči nemiren spanec, preberete kratke nasvete o tem zakaj nemirno spimo. In kaj narediti, da bo vaš spanec boljši.
Nemiren spanec in glavni vzroki
Med glavne razloge za nemiren spanec uvrščamo težko hrano in nezdrav način življenja skozi dan, pogosto pa se razlog za nemiren spanec skriva v kakšni bolezni, slabih navadah, skrbeh, nepravilni izbiri ležišča, neustreznem spalnem okolju in še čem.
Kadar se razlog za nemiren spanec skriva v napačni izbiri ležišča, ki je lahko, glede na naše spalne navade in telesno konstitucijo, pretrdo ali premehko, ne bo druge, kot, da posežemo po novem ležišču ali celo novi vrsti vzmetnice.
Če smo spali do danes, npr. na spominski peni ali poliuretanski peni, nam lahko prekomerno potenje na njej, onemogoča dober in kakovosten spanec, zato je najbolje, če razmislimo o vzmetnici, ki je izdelana klasično (šlarafijsko) ali pa o vzmetnici z žepkastimi vzmetmi.
Ustrezno ležišče nam lahko onemogoča kakovosten spanec tudi, če ga uporabljamo skupaj s partnerjem, ni pa izdelano tako, da bi onemogočalo prenos gibanja iz enega na drugega partnerja, med njegovim obračanjem.
Nemirno spanje se največkrat izkazuje skozi pogosto vstajanje sredi noči. Ko se še največkrat odpravimo na stranišče, preprosto zato, ker ne moremo spati.
Drugi razlog za nemiren spanec so dnevne skrbi, ki se jih ne znamo znebiti iz glave pred samim spanjem. Zato je za izboljšanje spanja in miren spanec, priporočljivo, da telo navadimo na spalno rutino, obenem pa, da se znamo umiriti s pomočjo dihalnih vaj ali meditacije.
Nemiren spanec nam lahko povzroča tudi neustrezna hrana čez dan in preveč hrane tik pred spanjem. Večerja bi moral biti lahka, vsakršen vnos jedi (še posebej sladkarij), pa bi morali povsem omejiti po 18.00 uri zvečer.
Hkrati vnos alkohola onemogoča kakovosten spanec, čeprav vam bodo predvsem starejši ljudje znali povedati, da lažje zaspijo, če pred spanjem zaužijejo enega krepkega.
K boljšemu spancu pomaga tudi ustrezna telesna aktivnost in razgibavanje čez dan. Zato je ključno, da se tekom dne čim več gibate, telovadite, vpišete v kak fitnes klub, tečete ali kako drugače udejstvujete v telesnih aktinvostih (ples, plavanje, masaža,…)