6 korakov kako odpraviti pršice po naravni poti

Pršice so nevidni pajkovci, ki nas sicer pri bivanju v našem domu ne ovirajo, a le dokler se zaradi njih ne pojavijo zdravstvene težave kot so –  alergije, izcedki iz nosu ali oči, kašelj, težave z dihanjem, astma, kožni izpuščaji in druge težave. V našem domu lahko živi več milijonov pršic, katerih število pa lahko le z nekaj preprostimi ukrepi drastično zmanjšamo. V nadaljevanju vam predstavljamo 6 korakov kako pršice odpravimo po naravni poti in kako omilimo omenjene zdravstvene težave.

1.Pogosteje čistite in brišite prah

Pršice uspevajo v hišnem prahu, ker se v njem skriva veliko hrane, kot so odmrla človeška koža, lasje in dlake. Vse to najdemo v prahu, pohištvu, preprogah vzmetnicah, ki so hrana več milijonov pršic. Prahu se je nemogoče popolnoma znebiti, vendar z rednim brisanjem lahko zelo zmanjšamo količino sploh, če boste pogosteje čistili mesta, kjer se ga nabira največ. Pri brisanju prahu ne pozabite začeti od zgoraj navzdol in obvezno uporabite krpo za prah iz mikrovlaken ali vlažno krpo, da prahu ne nanašate naprej.

2. Uporabite sesalec s parnim čistilcem

Strokovnjaki svetujejo, da preproge in tepihe posesate vsaj dvakrat na teden. Če je vaše gospodinjstvo šteje veliko članov in imate tudi hišnega ljubljenčka potem se sesanja lotite vsakdan, še posebno, če ste alergični na pršice. Uporabljajte sesalnik s parnim čistilcem. Suho sesanje namreč vedno ne pobere vseh pršic, zato je čiščenje s paro učinkovitejše pri odstranjevanju pršic. Enkrat na teden uporabite parni čistilec za preproge, sedežno garnituro in mehko pohištvo. Zaradi visoke temperature pare boste dom tudi razkužili, ubili bakterije in odstranili spore plesni.

3. Kupite kvaliteten čistilec zraka

Čeprav se žive pršice ne prenašajo po zraku in jih ne vdihavamo, saj živijo v vzmetnicah, preprogah in mehkih površinah, pa se njihovi odpadni delci že ob najmanjši sapi znajdejo v zraku in tako jih vdihnemo. Te lebdeče alergene je povsem nemogoče odstraniti s sesanjem ali brisanjem, zato ima kvaliteten čistilec zraka tu odločilno vlogo, saj uspešno odstrani alergene pršic iz zraka in nazaj v prostor spusti prečiščen zrak. Poleg tega bodo iz prostora odpravljeni tudi neprijetni vonji in druga onesnaževala kot so – kemikalije, škodljivi PM delci, virusi in bakterije. Pomembno je le, da izberete visokokakovosten in zmogljiv čistilec zraka, ki ujame tudi najbolj fine delce. Na trgu namreč obstajajo že novi in bolj napredni čistilci zraka s pralnim filtrom in ti ujamejo manjše delce kot čistilci s HEPA filtrom. Svetujemo vam tudi, da izberite čistilec zraka z zelo tihim delovanjem in ga najprej postavite v spalnico ali v prostor, kjer se največ zadržujete.

4. Vsak teden zamenjajte in operite posteljnino

Čeprav so pršice razširjene po vsem prostoru, pa se najbolje počutijo ravno v vaši topli in vlažni postelji. Naravnost neverjeten je podatek, da v eni sami rabljeni vzmetnici naštejemo tudi 1,5 milijona pršic. Priporočamo vam, da posteljnino menjajte vsaj enkrat ali dvakrat tedensko. Perite jo na temperaturi višji od 60 stopinj. Redno perite tudi odeje, prekrivala in vzglavnik ter poskrbite za globinsko čiščenje vzmetnic. V  pomoč vam bodo tudi posteljne prevleke, odporne na alergene.

5. Znižajte temperaturo in vlažnost vašega doma

Življenjska doba pršic traja od nekaj tednov pa do nekaj mesecev. Najraje domujejo v temnih in vlažnih prostorih s temperaturo med 15 in 30 stopinj. Višja ko je sobna temperatura bolj se pršice razmnožujejo. Da bo njihovo življenje postalo nevzdržno poskrbite, da temperatura v prostoru ne bo višja od 20°C. V spalnicah naj temperatura ne presega 18 °C , izogibajte se rastlinam in vlažilcem zraka. Vlaga v prostoru naj bo manjša od 50%. Priporočamo nakup barometra, ki prikazuje odstotek temperature in vlažnosti v prostoru.

6. Odstranite preproge

Čeprav mehka in čudovita preproga naredi topel in prijeten prostor, se boste morali od njih posloviti, sploh če imate alergijo na pršice. Podobno kot vzmetnice so tudi preproge pravi magnet za pršice in kopico drugih vrst alergenov. Strokovnjaki pravijo, da preproge in predpražniki vsebujejo 100-krat več alergenov kot trda tla. Če ste v preproge preveč zaljubljeni, pa le te redno čistite s paro, vsaj enkrat do dvakrat mesečno.

Še nekaj preventivnih ukrepov

Če trenutno nimate težav s pršicami ali pa želite preprečiti njihovo vrnitev vam svetujemo še nekaj preventivnih ukrepov:

  • Vsaj 30 minut dnevno prezračite vse prostore, ne glede na letni čas.
  • Kupite kvaliteten čistilec zraka, ki bo 24 ur na dan sintetiziral in čistil zrak v vaših prostorih.
  • Redno krtačite in kopajte hišne ljubljenčke, da čim bolj zmanjšate prhljaj.
  • Vse nabiralce prahu, kot so majhni okrasni predmeti in knjige shranjujte v zaprtih omarah.
  • Iz spalnice odstranite tudi sobne rastline, prav tako naj jih bo čim manj v dnevni sobi.
  • Poslovite se od oblazinjenega pohištva v spalnici.
  • Težke zavese zamenjajte z lamelnimi zavesami, na katerih se nabira veliko manj prahu.
  • Zatesnite razpoke med deščicami poda.