Vzrokov za bolečine v križu je veliko, opisali bomo 5 najpogostejših vzrokov za bolečine v križu, kako jih preprečiti in kaj storiti, ko pride do bolečin v križu. Opisali bomo tudi, kako dolgo trajajo take bolečine in kdaj je potrebno obiskati zdravnika.
Bolečine v križu so najpogostejši vzrok za izostanek od dela in hkrati ena od bolečin, ki je prisotna tako pri starejših kot tudi pri mladih. Na povezavi preberite, kako se čutijo bolečine v križu, kaj lahko storite, da jih preprečite in kako si pomagati pri akutnih bolečinah.
Bolečine v križu doživi vsakdo vsaj enkrat v življenju, kar 25% že med 30 in 50 letom starosti.
Vzrok za bolečine v križu je obraba
Vzrokov, da se obrabi hrbtenica je vsekakor več, najpogostejši je povezan s staranjem in z življenjskim slogom pacienta. Obraba hrbtenice je vsekakor najpogostejši vzrok za bolečine v križu. Strokovno temu pravijo degenerativne spremembe, ki so navadno letom primerne, vendar ni vedno temu tako. Obraba hrbtenice ni vedno samo pri starejših, do prezgodnje obrabe pride tudi pri mlajših, ki zaradi življenjskega sloga ali športa trpijo zaradi obrabe.
ZAKAJ SE OBRABI HRBTENICA, DEJAVNIKI TVEGANJA:
Če ne gre za prometno, športno ali delovno nesrečo, si večino bolečine v hrbtu pridelamo sami.:
- nepravilno dvigovanje bremen,
- nepravilna drža hrbta ali prisiljena drža,
- prekomerna telesna teža,
- premalo gibanja…
Dejavniki tveganja so vsekakor tudi poklici pri katerih gre za močne obremenitve hrbtenice, torej težka fizična dela, dvigovanje bremen. Obraba hrbtenice je zelo pogosta tudi pri delu, ki sicer ni fizično zahtevno, gre pa za položaj hrbtenice, ki je prisiljena drža oziroma nepravilno sedenje, to so pisarniški delavci, ki veliko sedijo.
Kaj povzroči nenaden zasuk v križu, da tako boli?
Nenaden zasuk je mnogokrat vzrok za bolečine v križu, ki v roku enega tedna do deset dni izzvenijo. Nenaden zasuk povzroči, da se mišica zakrči in ostane v takem položaju ter povzroča nepravilno držo telesa in bolečine. Navadno pacient ne obišče zdravnika, saj ne gre za ogrožajoče stanje, vzame kakšno tableto za lajšanje bolečin. Res pa je, da ne more opravljati vseh opravil in tudi ne more biti športno aktiven.
Kaj storiti, ko bolečine v križu povzroča poškodovan disk?
Poškodovan disk med vretenci je vzrok za hude bolečine v križu in je potreben obisk zdravnika. Disk med vretenci služi kot stabilizator tresljajev in skupaj z vretenci in malimi hrbteničnimi sklepi tvori celotno hrbtenico. To je disku podobna stvar, zdrizaste strukture, ki pa se lahko poškoduje. Kadar disk izstopi iz svojega prvotnega, pravilnega položaja, temu pravimo hernija diska. To je zagotovo stanje, ki se ne izboljša v doglednem časi in je potrebno obiskati zdravnika.
Kako preprečiti bolečine v križu, ko dvigujemo težko breme?
Pri dvigovanju težkih bremen moramo biti zelo pozorni, saj je to zelo pogost vzrok za bolečine v križu. Nenehno nepravilno dvigovanje težkih bremen lahko privede do resnih poškodb, tudi do poškodbe diska, ki ga imenujemo herniacija diska, ko se le ta prepiči in iz njega izteče tekočina. Takšen disk ne opravlja več funkcije stabilizatorja in ga je navadno potrebno z operacijo odstraniti.
Bolečine v križu bomo vsekakor preprečili, če bomo bremena pravilno dvigovali. Bodimo previdni in upoštevajmo naslednje:
- Pomislite, preden dvignete – načrtujte dvigovanje: Ali je mogoče uporabiti pripomočke?
- Breme nosite blizu pasu. Med dvigovanjem imejte breme čim bližje telesu in najtežji del ob sebi.
- Zavzemite stabilen položaj. Noge imejte nekoliko narazen in eno rahlo naprej
- Poskrbite za dober prijem.
- Pazite na držo. Ob začetku dviga je bolje, da samo rahlo ukrivite hrbet, boke in kolena, kot pa da hrbet ukrivite v celoti ali popolnoma počepnete.
- Ne upogibajte hrbta ob dvigu bolj kot v začetnem položaju.
Ali je lahko nepravilna oblika hrbtenice vzrok za bolečine v križu?
Nepravilna oblika hrbtenice, ki povzroča bolečine v križu, se imenuje skolioza in je resno stanje, ki je potrebno posebno pozornost. Zaradi nepravilne drže, ki se lahko razvije z leti ali je celo prirojena, povzroča bolečine zaradi nepravilne obrabe. Takšno nepravilno obliko hrbtenice zdravniki opazijo že pri odraščajočih otrocih, zato starši dobijo natančne napotke. Včasih je potrebna operacija hrbtenice.
KAJ POVZROČIJO STALNE BOLEČINE V KRIŽU?
Stalne bolečine v križu oziroma dlje trajajoče bolečine povzročijo nepravilno držo hrbtenice:
- med hojo,
- sedenjem,
- športom,
- vsakodnevnimi opravili…
Nepravilni položaj hrbtenice pa, na daljši rok, povzroči obrabo drugih sklepov, kot so kolk ali koleno. Nemalokrat pacienti, ki imajo težave s hrbtenico potarnajo, da jih pestijo bolečine v kolenu, saj je hoja drugačna in s tem obremenitev na ostale sklepe. Zato poskusimo bolečine v križu rešiti v čim krajšem možnem času, nadaljevati s pravilnimi vajami za hrbtenico, da s tem preprečimo razvoj obrab na ostalih sklepih.
VAJE ZA KREPITEV MIŠIC V KRIŽU
Vaje za krepitev mišic v križu so pomembne pri ohranjanju pravilne drže in hkrati lahko lajšajo obstoječe bolečine v križu. Opisali bomo nekaj vaj, ki jih lahko izvajate doma, vendar bodite pri tem pozorni na pravilno izvajanje vaj. Pa še to: če so tvoje bolečine v križu hujše oziroma so posledica poškodbe ali nesreče, se pred vsakim novim treningom nujno posvetuj z osebnim zdravnikom, ki točno ve, kaj se dogaja s tvojim telesom.
NAMIG: pri izvajanju vaj za hrbtenico vedite, da je pomembnejša pravilna izvedba vaj, kot pa število ponovitev. Zato ne hitite, vaje izvajajte počasi in mislite na pravilnost izvedenih vaj.
- POLOŽAJ MAČKE: za začetek se spustiš na vse štiri, dlani in kolena postaviš v širino ramen, kota med rokami in trupom ter stegni in trupom sta enaka 90 stopinjam, iz začetne pozicije ledveni del počasi usločiš in pogled usmeriš navzgor, ko dosežeš skrajno točko, obrneš smer gibanja.
- PRIMIK K PODLAGI: spustiš se k podlagi in se upreš na kolena ter dlani, stegna in zgornji del telesa tvorijo pravi kot, dlani pa postaviš nekoliko predse, iz začetne pozicije boke potisneš nazaj, kar pomeni, da se zadnjica približa petam, sočasno se tvoj prsni koš približa podlagi, glavo pa potisneš med roke, ko se popolnoma iztegneš, se vrneš v začetno pozicijo.
Še več zanimivih prispevkov o različnih težavah in rešitvah si lahko preberete na spodnjih povezavah, vabljeni k branju:
Magus.si na Matija.Zajšek: https://www.xn--matijazajek-ohc.com/magus/
Magus blazina na Seo-praktik: https://www.seo-praktik.si/category/magus/
Magnetoterapija na Omega3: https://www.omega3.si/category/nasveti/magnetoterapija/