Možnosti uporabe bliskavice na poroki
Kot poročni fotografi se velikokrat srečamo z bolj ali manj nemogočimi svetlobnimi pogoji. Poroke trajajo od jutra in vse do sredine noči. Tako, da gremo čez več faz različnih svetlobnih situacij. Od jutranjega in večernega mehkega sonca. Do ostrih senc in močnega sonca čez cel popoldan in vse do teme ponoči. Potem se še vse te svetlobne situacije kombinirajo tudi z menjavo lokacij na poroki. Dostirat začnemo pri ženinu, nadaljujemo pri nevesti in v cerkvi, upravni enoti ter restavraciji. Vsekakor sem že fotografiral in še danes dostikrat fotografiram poroko popolnoma brez bliskavice. To je vsekakor možno sploh če poročni fotograf pozna svetlobo oziroma zna brati svetlobo. Ravno tako kot je odlično, da poročni fotograf zna brati svetlobo pa je pomembno tudi, da zna uporabljati bliskavico. Uporaba bliskavice lahko fotografu včasih reši fotografiranje na določeni lokaciji. Lahko nam pomaga pri premočnem soncu, pri kreativne izražanju, ponoči in tako dalje. Možnosti uporabe bliskavice so skoraj neskončne. V naslednjih nekaj odstavkih bom opisal meni najljubše načine uporabe bliskavice.
Dopolnilna bliskavica
Ko nimamo druge možnosti ali pač zaradi izbire lokacije moramo fotografirati ob močnem soncu moramo nekako zmehčati sence, ki se pojavijo na obrazih portretirancev. Ena možnost je, da ob fotografiranju sredi dneva, ko je sonce najvišje na nebu imamo s seboj asistenta. Njegovo delo v tem primeru bo, da bo mehčal svetlobo tako, da bo z odbojnikom svetlobo odbijal na tisti del obraza, ki je v senci. Če pa s seboj nimamo ali ne želimo imeti asistenta, ki ga seveda moramo podučiti, da bo delo potekalo ne moteno.
V primeru, da želimo sami fotografirati pa je najbolje, da se naučimo uporabljati bliskavico. V takšnem primeru bi bliskavico uporabili kot dopolnilni blisk. Torej bliskavica ne bo nastavljena tako močno kot bo to fotoaparat izmeril preko svojih senzorjev. Vsekakor bo vsaj kakšno zaslonko bolj šibka zato oziroma ravno tako močno kot bi bila če bi fotografirali v senci v tistem času dneva. Tako bomo senčni del obraza osvetlili ravno toliko, da ne bo preveč kontasten glede na osončen del.
Takšen način fotografiranja z bliskavico dostikrat uporabljamo tudi pri družinskem fotografiranju. To pa zato, ker družine zaradi ritma, ki ga imajo otroci ne morejo biti na voljo za fotografiranje takrat, ko so najboljši sončni pogoji. Tako lahko z dopolnilno bliskavico fotografiramo tudi v času po kosilu, ko so največkrat otroci najbolj razpoloženi. Poleg tega lahko na ta način družinsko fotografiranje izpeljem vsaj približno spontano.
Nočni kreativni portreti
Bliskavico lahko uporabljamo ponoči tudi za kaj drugega kot direktno osvetljevanje portretirancev. Lahko poročni par postavimo dva metra od zanimivega ozadja. Čisto blizu njiju postavimo bliskavico ampak jo obrnemo proti ozadju. Tako bomo osvetlili ozadje ne pa tudi par. Torej dobili bomo fotografijo z lepo osvetljenim ozadjem in s silhueto para per ozadjem.
Podobno lahko naredimo tudi če zvečer dežuje. V tem primeru lahko ponudimo paru dežnik in bliskavico zopet postavimo za njima. Le, da tokrat bliskavico obrnemo proti nam, tako da bo njen blisk osvetlil kapljice. Tako bodo kapljice osvetljene lebdele v zraku okoli para. Takšnih kreativnih možnosti za uporabo bliskavice je praktično neskončno!
Več primerov takšne fotografije lahko najdete tudi na moji spletni strani poročna fotografija goran vk wedding.
Direktni blisk in blisk z odbojem
Direktni blisk v resnici ni najbolj popolna izbira za poročno fotografiranje. Razen, ko zaradi umetniškega izražanja želimo ravno takšen stil. Veliko bolj pogoste možnosti uporabe bliskavice na poročnem fotografiranju so bliski z odbojem. Blisk lahko odbijamo od skoraj vsake podlage. Najbolj optimalno pa je če imamo bel neprekinjen strop. V tem primeru si lahko predstavljamo, da je celoten strop nekakšen modifikator. Ta bo poskrebel, da bo scen osvetljena z enakomerno in enotno svetlbo. Takšen način lahko uporabimo tudi za družinske fotografije, če bi jih želeli narediti v dvorani kjer bo zabava.
Blisk z daljšo ekspozicijo
Tehniko bliska z daljšo ekspozicijo pa sam največkrat uporabim med fotografiranjem plesa. Mogoče med prvim plesom to ni pravi način za ustvarjanje. Ko pa enkrat pridejo na plesišče vsi svatje in se vzdušje razživi pa je čas tudi za takšne fotografije. Prednost takšnih fotografij je tudi, da lahko relativno dolgočasno dvorano fotograf spremeni v zanimiv nočni klub. Glede tehnike je pa tako. Dokler še niste izkušeni predlagam, da najprej nastavite ekspozicijo brez bliskavice. Približno tretjino sekunde bo čisto dosti dolga ekspozicija. Zaslonko in iso nastavite tako, da se bodo videle bolj kot ne le najbolj svetle luči, ki jih bo postavil DJ. Potem je pa čas, da si nastavite še blisk. Bliskavico obrnete naravnost naprej. Sam si dostikrat nastavim za cca. 20% daljši zoom kot imam goriščnico objektiva. Moč pa imam natavljeno na TTL z kompenzacijo na – 0.7.
Možnosti uporabe bliskavice so omejene le z vašo domišljijo in znanjem. Zato predlagam, da se že pred poročnimi fotografiranji poskusite podučiti o možnostih, ki jih ponuja bliskavica.