Spletni Marketing – Kaj sem se naučila o SEO optimizaciji v prvih petih urah 

Vas zanima kaj sem se v času mentoriranstva pri Seo-Praktik.si naučila o spletnem marketingu in optimizaciji? Vas zanima, kako se lahko z vodstvom Seo-Praktik.si spletni marketing naučite tudi vi?

V tem članku sem za vas pripravila kratko obnovo ključnih stvari, ki sem se jih o spletnem marketingu naučila v prvih petih urah mentoriranstva.

spletni marketing

Možnosti zaslužka preko interneta

Prvo uro smo z našim mentorjem – Matija Zajšek – govorili o možnostih zaslužka, ki se jih lahko lotimo preko interneta. V ospredju smo se posvetili vrstam spletnih trgovin, njihovim prednostim in slabostim. 

Natančneje smo se seznanili s petimi vrstami spletne trgovine, med katere spadajo:

  • Spletna trgovina – Klasičen pristop k spletnemu marketingu, kjer prodajate svoj produkt, mu postavite ceno, ter ga pošljete kupcu. Prednost spletne trgovine je predvsem v tem, da lahko prodajate, kar želite, po želji lahko svoji trgovini dodajate in odvzemate produkte, in neodvisno tem postavljate ceno. Pod slabosti se šteje stik s strankami in obsežnost vaše vloge.
  • Affiliate spletna trgovina – Podobno, kot pri spletni trgovini produkt prodajate preko interneta, vendar ste tukaj samo posrednik, saj produkt ni vaš in ga vi ne pošiljate kupcu. Ta vrsta spletne trgovine s kupcem ne zahteva stika. Slabost se kaže v manjšem dobičke, ker izdelek ni vaš. 
  • Lead Generation spletna stran – Je vrsta spletne trgovine pri kateri vaš izdelek ali storitev nima določene vrednosti oz. se ta glede na potrebe kupca spreminja. To zahteva, da kupec odda povpraševanje, za to pa v vašo stran vpiše podatke. S tem pusti t.i. sled (Lead), ki vam dovoli, da povpraševalca kontaktirate.
  • Dropshipping – Je vrsta posredniške trgovine pri kateri vi prodate izdelek, preko spletne strani, ta pa bo kupcu poslan iz tujine.
  • Adsense – Ne spada pod spletno trgovino, vendar dobite zaslužek od Googla. Recimo, da zgradite stran, katera nima namena prodaje. Z njo lahko zaslužite tako, da vanjo vstavite oglase. Vsakič, ko bralec klikne na oglas, boste dobili neko vsoto denarja.

Ko spoznate možnosti spletnega marketinga se morate odločiti, kaj sploh je tisto, kar želite prodajati. Prodajate lahko:

  • produkte, ki imajo lahko določeno (spletna trgovina) ali odvisno (LeadGeneration) ceno 
  • storitve, kot so recimo mentorstvo
  • e-storitve, kot so recimo prodaja e-knjig

Ključne besede (Keywords)

Drugo uro smo se naučili osnove o ključnih besedah. Te lahko razdelimo na:

  • Generične ključne besede so kratke ključne besede (eno do dvobesedne zveze). Zaradi njihove preprostosti jih na mesec v Google iskalnik vpiše veliko št. ljudi, torej imajo visok iskalni volumen. Nanje Google pripravi veliko vsebine, zato je konkurenca visoka. Posledično se je na prvo stran Googla pri generičnih ključnih besedah zelo težko uvrstiti, vzpon lahko traja več let.
  •  Longtail (dolgorepe) ključne besede so dolge (tri do štiribesedne zveze). Ker so natančnejše imajo nizek visok volumen, manj pripravljenih vsebin in nizko konkurenco. Na prvo stran Googla pri dolgorepih ključnih besedah se je zato zelo lahko uvrstiti.  

Prav tako lahko ključne besede razdelite glede na iskalni volumen na primarne in sekundarne. Primarne so tiste, ki imajo visoki iskalni volumen, zato želite najprej optimizirati nanje in si zagotoviti večje število bralcev. Sekundarne imajo nižji iskalni volumen, zato bo število bralcev manjše tudi, če se uvrstite na prvo stran Googla.

Razumevanje ključnih besed in prometa, ki ga nekatere zagotavljajo vam lahko zelo pomaga pri spletnem marketingu, seveda pa morete razumeti tudi t.i. Search Intent (iskalni namen) bralca. 

Primer spletnega marketinga na internet strani Ebonitete.si

Na spodnji sliki je prikazano kako spletni marketing izvaja internetna stran ebonitete.si. Vsebina na sliki targetira na ključno besedo bonitete in na sliki lahko vidite kako pogosto je uporabljena beseda bonitete in njene sopomenke (npr. boniteta, bonitete prijava,.itd…)

Orodja za raziskovanje ključnih besed za spletni marketing

Tretjo uro nam je mentor predstavil orodja za raziskovanje ključnih besed potrebne za spletni marketing+. Ta vam bodo pomagala pri pripravljanju pravih vsebin na ustrezno ključno besedo. Orodja, ki so za raziskovanje ključnih besed uporabna so naslednja:

  • Google Autosuggest – Orodje je vgrajeno v Google iskalnik, zato ste z njim že seznanjeni. Prišel vam bo v veliko pomoč pri iskanju sorodnih ključnih besed in pri spremljanju njihovega iskalnega volumna, še posebej v kombinacijami z drugimi orodji.
  • KeyWord Surfer je orodje, ki spremlja iskalni volumen besede in ga izpiše ob sorodnih besedah v Google Autosuggest. Besede razporedi po njegovi velikosti, iskalni volumen pa lahko omejite na eno državo.
  • Ubersuggest je spletna stran, ki vam prikaže nihanje iskalnega volumna določene ključne besede. Ubersuggest je zelo uporabna, plačljiva spletna stran za raziskovanje targetirane ključne besede.
  • Keyword Shitter – Orodje deluje tako, da vanj vpišemo generično besedo, samo pa nam nato ponudi longtail (dolgorepe) besede. Keyword Shitter ob besedah ne pokaže tudi iskalnega volumna, vendar v nekaj minutah lahko dobimo več sto predlogov.

To je nekaj orodij, ki vam bodo prišla prav pri raziskovanju ključnih besed za vašo spletno stran in spletni marketing.

konec 1. DELA