Luskavica ali psoriaza je neprijetna bolezen, ki prizadene veliko ljudi. Pri luskavici je značilno, da se bolniki močno praskajo, na koži pa se jim pojavljajo omejene rdečkaste dvignjene pege ki so pokrite z luskami. Če se bolnik praska, postanejo luske bele in se odluščijo. Bolezen je pogosto dedna, doleti pa v glavnem odraščajoče in mlade ljudi. Luskavica se ponavadi razvije na jasno omejenih območjih telesa, najpogosteje na komolcih, kolenih, na lasišču, v zelo hudi obliki bolezni pa lahko prekrije celo telo (1).
Koristno: Karitejevo maslo
Znaki luskavice
- rdečkaste pege, pokrite z belkastimi luskami, ki se pogosto pojavljajo v komolčnem pregibu, na zadnji strani kolena in na lasišču
- luskavica povzroča neznosno srbenje
- zaradi praskanja in luščenja lusk ostane koža rdeča in včasih krvavi
- izbruhi in umirjanje bolezni so pogosto brez očitnega vzroka
- pege se včasih pojavijo pod nohti, ki zato postanejo debeli, jamičasti in odstopijo od kože
Luskavico mora prepoznati zdravnik za kožne bolezni, saj so simptomi v začetnem obdobju lahko podobni ekcemu ali glivični bolezni, ki ju je treba zdraviti drugače (2).
Zakaj zbolimo za luskavico?
Luskavica je v 25% primerov dedna in vedno prizadene več članov iste družine. Pri velikem številu obolelih so ugotovili, da imajo težave z asimilacijo maščob ali imajo sladkorno bolezen.
Bolezen se pojavi, kadar se kožne celice nenormalno hitro množijo in obnavljajo in s tem povzročajo zadebelitev peg in luščenje. Stroka domneva, da je bolezen psihičnega izvora, saj jo pogosto izzove močno čustvo.
Pomembni dejavniki tveganja so tudi čezmerno pitje alkohola in nekatera zdravila, med njimi določena zdravila proti vnetjem in beta zaviralci. Posebno vrsto luskavice, gutatno psoriazo, lahko povzroči bakterijska okužba, pogosto v grlu. Luskaste pege se pogosto pojavijo na mestih kjer je koža nekoč že bila poškodovana (3).
Pri zdravljenju luskavice je zelo pomembno da telo redno razstrupljate in skrbite za zdrava jetra. Za razstrupljanje lahko uživate pripravke iz regrata in artičoke, za zdrava jetra pa lahko uživate pripravke iz semen pegastega badlja.
Kako skrbimo za kožo prizadeto zaradi luskavice?
Pri luskavici je zelo pomembno kako skrbimo za kožo in kako lajšamo bolečine in vnetja, ki jih luskavica povzroča.
Uporaba arganovega olja
Pri luskavici zelo blagodejno deluje arganovo olje iz nepraženih jedrc. Z oljem lahko bolnik neguje kožo na obrazu, telesu in tudi na lasišču. Za umivanje priporočajo arganovo mila.
Obolela mesta pogosto mažite z arganovim oljem, nato pa kožo izpostavite soncu.
Pri luskavici pa lahko arganovo olje tudi uživate in sicer trikrat na dan po eno majhno žličko, kar lahko počnete dolgotrajno.
Drugi ukrepi pri luskavici
Prizadeto kožo pri luskavici lahko negujete tudi z naslednjimi zdravilnimi zelišči:
- aloja
- rosnica
- krvavi mlečnik
- sivka
- črna detelja
- rimska kamilica breza
Viri:
Earl Mindell, Vedno zdravi
Jelka Franzot, Kozmetika in mi
Priporočamo še: Lepi in zdravi nohti