Ričkovo olje se zaradi svojih zdravilnih lastnosti loči od drugih rastlinskih olj predvsem zaradi visoke vsebnosti večkrat nenasičenih maščobnih kislin skupaj. Najbolj pomembna je vsekakor alfa – linolenska maščobna kislina omega 3, ki jo je v ričkovem olju kar 40% celotnega deleža maščobnih kislin v ričkovem olju. Druga zelo pomembna sestavina v totrovem olju je visoka koncentracija vitamina E, ki ga olje vsebuje kar 750 mg na 100 gramov. Tretja močna učinkovina v totrovem olju so rastlinski steroli, fitosteroli, ki preprečujejo nastajanje škodljivega holesterola v telesu.
Varovalna naloga vitamina E v ričkovem olju
Vitamin E odpravlja in preprečuje prekrvavitvene motnje, ker zavira strjevanje krvi in nastajanje krvnih strdkov. Vse pomembne žleze, kot so hipofiza, priželjc in nadledvična žleza varuje vitamin E.
Črevesje vsrkava vitamin E v navezi z maščobnimi molekulami. Isto kot vitamini A, D in K, ki se prav tako topijo v maščobah, potrebuje vitamin E v hrani vedno nekaj maščobe, da se lahko izloči v črevesju. Pri normalni prebavi vsrka črevesje že samo iz kašaste hrane od 20 do 40 % vitamina E.
Vitamin E iz rastlinskih olj
Različne tokoferole, kamor spada tudi vitamin E, vsebujejo predvsem rastlinska olja, pridobljena iz žitnih kalčkov ali semen. Olja z največ vsebnosti vitamina E so ričkovo ali totorovo olje, sončnično olje, sojino in olivno olje. Vitamin E pa svoje varovalno poslanstvo opravlja že v rastlinskih kaleh. Tu namreč varuje večkrat nenasičene in za vpliv sonca zelo občutljive maščobne kisline pred oksidacijo, ki jo povzročajo prosti radikali.
Svarilna znamenja ob pomanjkanju vitamina E:
- poslabšanje vida
- utrujenost in slab videz kože
- zmanjšana storilnost
- vnetja prebavil in neplodnost
- slabo celjenje ran
- srčno žilna obolenja
- pojav starostnih peg
- razdražljivost in raztresenost
Ljudje, ki uživajo veliko mastnih klobas, belega kruha, testenin, sladkorja in drugih praznih in umetnih živil, jim grozi zoženje žil in arterioskleroza. Z uživanjem rastlinskih olj, ki vsebujejo veliko vitamina E se lahko tem boleznim uspešno izognejo.
Rastlinska olja z veliko vsebnostjo vitamina E:
- ričkovo ali totrovo olje
- olivno olje
- sončnično olje
- sojino olje
- bučno olje
- laneni olje
- sezamovo olje
- orehovo olje
- olje iz grozdnih pečk in žitnih kalčkov
Strokovnjaki za prehrano priporočajo za odrasle osebe 12 mg vitamina E na dan, za nosečnice in doječe matere pa 16 mg dnevno. A veliko biokemikov opozarja, da zaradi novih spoznanj o vitaminu E in njegovem delovanju na organizem, ta količina ni zadostna. Posebej ljudje, ki uživajo preveč maščob, imajo slabotno vezivno tkivo in uživajo premalo živil bogatih z vlakninami, morajo dnevno zaužiti najmanj 15 miligramov vitamina E.
Viri:
Klaus Oberbeil, Z vitamini do zdravja
Mathias Mark Sanderson, Prednosti naravne hrane
Ključne besede: vitamin e ričkovo olje